Hľadajte podľa oblasti Hľadajte na mape Lyžovanie v Taliansku, ktoré si zamilujete Dovolenka v Rakúsku Zoznámte sa s Gigim Návrat hore


FERRATA - zaistené dobrodružstvo

oblibene historie mapa napiste
telefon 02 2063 3182
Po-Pia: 9.00 - 16.00
Kam chcete ísť?
Zadajte oblasť ...
Kedy a na ako dlho? 30.03. - 15.06.2024 / 1 týždeň
Koľko osôb?4 dosp.
hľadať
lupa
 

FERRATA - zaistené dobrodružstvo

Ferrata je zaistená cesta v horskom teréne.

Názov pochádza z talianskeho označenia Via Ferrata. Istené výstupy umožňujú dostať sa na vrcholy, ktoré sú pre bežných turistov nedosiahnuteľné. Sú vybavené istiacimi lanami, železnými stúpačkami, drevenými mostami, či inými umelými pomôckami. V minulosti slúžili ako cesty pre vojakov, ktorým umožňovali prístup k ich stanoviskám.

Ferraty majú rôzny stupne náročnosti, užiť si ich preto môže každý.

Od malých detí až po skúsených horolezcov. Klasifikačné stupnice náročnosti sa líšia podľa zeme. Najčastejšie sa používa talianska a rakúska. Talianska stupnica rozdeľuje trasy podľa farieb, podobne ako lyžiarske zjazdovky. Modré – najľahšie, krátke zaistené cesty, bez nutnosti vybavenia, často vhodné i pre deti. Červené – náročné, dlhšie trasy, už je tu nutné vybavenie. Čierne – extrémne náročné, dlhé trasy, len pre skúsených lezcov s predchádzajúcou prípravou. Novo bola zavedená klasifikácia F (facile) – ľahké, MD (media difficoltà) – stredne náročné, D (difficile) – náročné, MOD (molto difficile) – veľmi náročné, ED (estrema difficoltà) – extrémne náročné.

Rakúska stupnica klasifikuje ferraty (klettersteig) písmenami. Od najľahších A, ktoré sú vhodné i pre deti, po E, ktoré sú extrémne náročné.

Odporúčané vybavenie.

Horolezecká prilba, sedací úväz s hrudným úväzom a vhodné sú i rukavice.

Okolie mesta Arco je považované za centrum športového lezenia v Európe.

Medzi najznámejšie ferraty v okolí Arca, na ktoré sa môže vydať takmer každý, patrí Sentiero del Colodri, Sentiero degli Scaloni, Via Ferrata Sent di Camminamenti, Via dell' Amicizia, Ferrata Rio Sallagoni alebo Via Ferrata Ernesto Che Guevara.

Veľa zaujímavých ferrát sa nachádza i v Dolomitoch. Odporúčame Via ferrata Ivano Dibona blízko Cortina d'Ampezzo, pri ktorej si užijete fantastické výhľady. Alebo ferratu Hauptmann-Bilgeri-Steig.

Zdolanie ferraty bude určite nezabudnuteľným zážitkom pre každého!

Misurina - Hotel GRAND HOTEL MISURINA ****
Hotel

GRAND HOTEL MISURINA ****

Dolomity / Misurina
     
Hodnotenie: 100 % ++++ ++++ ++++ ++++ ++++

 
 
 
ubytovani